Przejdź do treści

Nie tylko dla profesjonalistów – witryny na wina dla miłośników tego trunku

Lampka pełna smaku – ciesz się winem z Vestfrost

Francuzi mówią, że dobre wino nie potrzebuje etykiety. Takie wino potrzebuje jednak odpowiedniego przechowywania, aby jak najdłużej zachowało swoje walory i w pełni mogło ukazać swój bukiet. Chłodziarki do wina Vestfrost cenione są przez sommelierów na całym świecie.

butelka wina

Winiarki Vestfrost znane są przez bywalców i właścicieli najlepszych hoteli, restauracji i sklepów winiarskich. Łączą w sobie wszystkie cechy, które idealna chłodziarka do wina mieć powinna, dzięki czemu inwestycja w tę winiarkę jest jednocześnie inwestycją w zdrowy, pełen smaku i aromatu trunek.

Wino to prawdopodobnie najbardziej subtelny z alkoholi. Tak jak winogrona, z których jest wykonywane, wino może się najzwyczajniej zepsuć. Taki trunek nie tylko nie jest pijalny ze względu na smak i zapach, ale też może być szkodliwy dla zdrowia.

Największym wyzwaniem w przechowywaniu wina, o czym wie każdy jego miłośnik, jest zapewnienie trunkowi odpowiedniej temperatury, bardzo niskiego natężenia światła i… spokoju. Wina są bardzo delikatne – nie lubią potrząsania, silnego oświetlenia, zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperatury. Jak widać, nie jest łatwo sprostać takim wymaganiom, szczególnie w miejscach uczęszczanych przez klientów i gości, czy nawet domu jednorodzinnym. Oczywiście zawsze rozwiązaniem jest własna piwniczka, jednak nie każdy ma na nią przestrzeń oraz możliwości zorganizowania takiego pomieszczenia. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się lodówki na wina – dedykowane urządzenia chroniące butelki z cennym trunkiem przed wszystkim, co może zagrażać jego smakowi, zapachowi i barwie.


Wysokiej klasy chłodziarki do wina – czyli jakie?


Dobra lodówka do wina pozwoli przede wszystkim zaserwować trunek w odpowiedniej dla niego temperaturze, co znacznie wpłynie na jego walory smakowe. To jednak oczywiście nie wszystko.

Renomowane witryny na wina Vestfrost pięknie prezentują przechowywane w nich butelki, dzięki czemu stają się ozdobą wnętrza. Przyciemniane szkło z filtrami UV chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zapewniając warunki jak w profesjonalnych piwnicach winiarskich. Dzięki temu, wina w lodówkach Vestfrost dojrzewają i są przechowywane zgodnie ze sztuką i dobrymi praktykami enologii.
Chłodziarki tej marki posiadają także kompresor z technologią wychwytującą i tłumiącą drgania. Półki w urządzeniach wykonane są z drewna dębowego, które świetnie absorbuje drgania, więc wino jest niewzburzone i leżakuje statycznie w pełnym spokoju.

Drewno wykorzystywane w Vestfrost nie jest jedynym sposobem amortyzowania drgań – istnieją także inne metody, jak np. półki wykonane z metalu, specjalnie wyprofilowane by utrzymać butelkę. Dlatego to takie istotne? W winie znajduje się osad, który powinien osiadać na dolnej ściance butelki. Jeśli często jest wzburzany, zaburza pożądane procesy chemiczne zachodzące w trunku i negatywnie wpływa na jego walory smakowe.

Optymalna temperatura do przechowywania wina mieści się w zakresie 10-14 stopni, dlatego dobrej jakości witryny do wina zapewniają stabilne utrzymanie właśnie takiej temperatury z dodatkowym marginesem. Przykładowo winiarka VKG 571 oferuje zakres temperatur od 6 do 16 stopni, a sterowanie w tym modelu odbywa się w sposób mechaniczny. To bardzo istotne, ponieważ lodówka do wina jest również pomocą w jego podawaniu. Większość win powinna być leżakowana w innej temperaturze, niż serwowania – ta druga jest zazwyczaj znacznie niższa. Tylko sprawna chłodziarka dedykowana winom jest w stanie nam to zapewnić.

Innym rodzajem zarządzania parametrami lodówki jest oczywiście elektroniczne sterowanie – niektóre z modeli Vestfrost również wyposażone są w to udogodnienie, jak również podświetlenie LEDowe, efektownie komponujące się z różnorodnymi butelkami.

Chłodziarki do wina

Zobacz wszystkie


Czy warto zainwestować w domową lodówkę na wino?


Witryna na wino to dedykowane urządzenie, które gwarantuje idealne warunki do przechowywania trunku, w dodatku fantastycznie eksponuje winiarską kolekcję. Tradycyjna kuchenna lodówka nie jest w stanie zapewnić takich samych warunków – zazwyczaj ustawiona jest na temperaturę znacznie niższą niż wymagana dla wina.

Ze względu na dostępność winiarek VestFrost posiadanie takiego sprzętu nie jest zarezerwowane tylko dla wybitnych koneserów wina i sommelierów. Jeśli po prostu cenimy walory smakowe i gustujemy w dobrze podanych winach, niewielka witryna tego typu z pewnością się u nas sprawdzi.

Co więcej, lodówka do wina może mieć uniwersalne zastosowanie – można w niej przechowywać również inne napoje wymagające chłodzenia. Pomieści wiele butelek, co może być zaskakująco ekonomicznym rozwiązaniem – sklepy winiarskie oferują atrakcyjne rabaty dla tych miłośników trunku, którzy robią większe zakupy.

Jeśli już decydujemy się na wyposażenie swojego domu w profesjonalną witrynę na wino zwróćmy uwagę, czy oprócz odpowiednich parametrów opisujących przechowywanie wina, spełnia ona nasze wymagania funkcjonalne. Wysokiej jakości winiarki, takie jak te marki Vestfrost, są ciche i estetycznie wykonane. Dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania nie wymagają wielogodzinnego rozczytywania instrukcji i służą głównie do tego, by działać – serwować nam ulubione wino w optymalnej temperaturze.

Zobacz także